۵۴ عضوِ افراد مرگ مغزی در گیلان به بیماران نیازمند پیوند شد
۵۴ عضوِ افراد مرگ مغزی در گیلان به بیماران نیازمند پیوند شد
مسئول واحد فراهم‌آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی گیلان گفت: ۵۴ عضو افراد دچار مرگ مغزی استان امسال به بیماران نیازمند در گیلان و کشور پیوند شده است.

 به گزارش پایگاه خبری رشتستان به نقل از ایرنا – دکتر سیامک مسئول واحد فراهم‌آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی گیلان ریماز روز سه‌شنبه ۱ آذر ۱۴۰۱  در  این گفت و گو باعنوان کرد: از ابتدای امسال ۲۷ مورد اهدای عضو در گیلان انجام شده است حال آنکه پارسال در مجموع ۲۴ مورد اهدای عضو در استان داشتیم.

وی با بیان اینکه بیست و هفتمین اهدای عضو بیمار گیلانی مرگ مغزی ۲ روز گذشته به دلیل فراهم نبودن شرایط پیوند در این استان پس از دریافت رضایت خانواده از بیمارستان پورسینا رشت به تهران منتقل شد، افزود: قلب و ۲ کلیه این بیمار دچار مرگ مغزی در بیمارستان امام خمینی (ره) تهران به بیماران نیازمند پیوند زده شد.

این مسئول بیان داشت: بیست و هفتمین اهدای عضو این استان به نام ساسان یعقوبی مرکیه ۴۳ ساله اهل شهرستان ماسال به ثبت رسیده است که به دلیل تصادف دچار مرگ مغزی شده بود.

وی با اشاره به لزوم توجه به فرهنگ‌سازی برای رضایت خانواده فرد دچار مرگ مغزی برای اهدای عضو عزیزانشان خاطر نشان کرد: هم‌اکنون حدود ۱۳۰ بیمار در گیلان در لیست انتظار پیوند کلیه و ۲۵ بیمار نیز در لیست انتظار پیوند کبد هستند.

واحد فراهم‌آوری دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی گیلان از سال ٩٣ بعد از کسب مجوزهای لازم از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی آغاز بکار کرد، این واحد مستقر در بیمارستان رازی رشت با حضور کارشناسان آماده پاسخگویی به سوالات علاقمندان در مورد فرآیند اهدای عضو و دریافت کارت اهدای عضو به صورت حضوری است.

در مرگ مغزی سلول‌های مغزی تخریب می شود، این فرد در واقع بیمار فوت شده‌ای است که قلبش به خاطر موارد فیزیولوژیک تا یک مدتی یک تا ۱۴ روز کار می‌کند اما مغز عملا فعالیت خود را از دست داده است.

تایید مرگ مغزی توسط چهار متخصص شامل بیهوشی، متخصص مغز و اعصاب، جراح مغز و اعصاب، داخلی و متخصص پزشکی قانونی انجام می‌شود و در کنار این مراحل در صورت رضایت خانواده اهدای عضو صورت می گیرد.

اعلام رضایت برای پیوند اعضا از سال ۱۳۸۷ در گیلان انجام می‌شود؛ باربد چمن‌زیبای کودک چهار ساله اولین اهدا کننده عضو در گیلان است که با رضایت خانواده کلیه اش به مردی ۴۲ ساله پیوند زده شد.

هرفرد مرگ مغزی در صورتی که خانواده اش خیلی زود برای اهدای عضو رضایت دهند، می‌تواند جان حداقل هشت تا ۵۳ نفر را نجات دهد؛ بر اساس آمارها هر ۱۰ دقیقه یک نفر به فهرست انتظار برای پیوند عضو اضافه می‌شود، هر دو ساعت یک نفر به خاطر نرسیدن عضو پیوندی جان خود را از دست می دهد.

کلیه‌ها، قلب، کبد، پانکراس، روده، ریه، استخوان، مغز استخوان و برخی بافت‌های بدن از جمله پوست و قرنیه چشم، تاندون، غضروف و دریچه قلب از پیوندهای متداول است.

قانون پیوند اعضاء، فروردین ماه ۱۳۷۹ در مجلس شورای اسلامی به‌ تصویب رسید؛ براساس این قانون، اعضای بیماران فوت ‌شده یا بیمارانی که مرگ‌ مغزی آنان آشکار و مسلم شده را می ‌توان به ‌شرط وصیت بیمار یا موافقت ولی‌دم برای پیوند ‌به بیمارانی که ادامه حیاتشان به پیوند عضو بستگی دارد، استفاده کرد.

  • منبع خبر : ایرنا