۲۵۰ واحد صنعتی، کشاورزی راکد گیلان در دولت سیزدهم فعال شد
۲۵۰ واحد صنعتی، کشاورزی راکد گیلان در دولت سیزدهم فعال شد
استاندار گیلان با بیان اینکه برنامه راهبردی دولت مردمی و انقلابی ضمن ایجاد واحدهای جدید، فعال کردن واحدهای راکد است، گفت: از ابتدای دولت سیزدهم تاکنون بیش از ۲۵۰ واحد صنعتی، کشاورزی و گردشگری راکد در گیلان دوباره به مدار فعالیت بازگشته است.

به گزارش پایگاه خبری رشتستان به نقل از روابط عمومی استانداری و کمیته اطلاع رسانی ستاد انتخابات استان گیلان،اسدالله عباسی شامگاه پنجشنبه ۱۲ بهمن ۱۴۰۲ در گفت و گوی زنده تلویزیونی با مردم ولایتمدار و شریف در قالب ویژه برنامه کارنامه از شبکه استانی سیمای مرکز گیلان ضمن تبریک ایام دهه فجر انقلاب اسلامی اظهار کرد: از این تعداد ۱۱۵ واحد صنعتی بوده که یکی از آنها همزمان با آغاز دهه مبارک فجر (دیروز) مجدد راه اندازی شد.

وی با تشریح پروژه های آماده بهره برداری در دهه مبارک فجر در بخش های مختلف اضافه کرد: هزار و ۵۴۲ پروژه عمرانی و اقتصادی به ارزش نزدیک به ۱۵۰ هزار میلیارد ریال برای افتتاح در ایام الله دهه‌ فجر آماده شده است.

نماینده عالی دولت در گیلان بیان کرد: از مجموع این پروژه ها یک هزار و ۲۵۵ پروژه عمرانی دستگاه های اجرایی و ۱۹۸ پروژه عمرانی شهرداری ها است ضمن اینکه افتتاح پروژه های تولیدی، صنعتی، راهسازی و واحدهای مسکن مهر، محرومان و مددجویان کمیته امداد امام خمینی (ره) طی این ایام هم در دستور کار است.

وی در ادامه پروژه های راه آهن رشت – کاسپین و هشت کیلومتر آزاد راه رشت – قزوین را ۲ ابر پروژه و شاهرگ حیاتی اقتصاد استان خواند و خاطرنشان کرد: این ۲ پروژه مهم تا پایان امسال با حضور رئیس محترم جمهوری افتتاح خواهد شد.

نماینده عالی دولت در گیلان اظهار کرد: با افتتاح این ۲ پروژه مهم رقم سرمایه گذاری انجام شده در طرح های عمرانی و اقتصادی مورد افتتاح طی ۲ ماهه آخر امسال (از ۱۲ بهمن تا انتهای سال) به بیش از ۲۲۰ هزار میلیارد ریال می رسد.

وی با یادآوری دور اول سفر رئیس محترم جمهور به گیلان در بهمن ماه ۱۴۰۰ افزود: طی این سفر حدود ۲۰۰ همت(۲۰۰ هزار میلیارد تومان) تسهیلات و حمایت از فعالیت های عمرانی و اقتصادی مصوب شد که تاکنون در بخش عمرانی ۷۵ درصد آنها تحقق یافته و برخی پروژه ها هم به بهره برداری رسیده و در حال افتتاح است.

وی افزود: تعدادی از این مصوبات هم مانندپروژه های سدسازی و تسطیح اراضی مستمر و ادامه دار است.

استاندار گیلان با بیان اینکه در دور دوم سفر رییس محترم جمهور به استان وارد موضوعات و مباحث جدیدی خواهیم شد، اظهار کرد: پروژه جاده سراوان به فومن – پونل – آستارا – اردبیل که هم اکنون محدوده پونل به آستارا در حال انجام است و راه آهن رشت _ آستارا که مقدمات آن فراهم شده و نیز کنارگذر تالش و لنگرود نیز در دستور کار است.

وی عنوان کرد: در دور دوم سفر رئیس محترم جمهور این پروژه ها در کنار موضوعات و مباحث دیگری پیگیری می شود.

وی در ادامه با تشریح سایر اقدامات انجام شده در استان طی دولت سیزدهم خاطر نشان کرد: در این دولت ۱۰۰ نقطه عامل آلودگی رودخانه های زرجوب و گوهررود شناسایی شده و اقداماتی برای رفع آنها انجام شده که از جمله آنها راه اندازی تصفیه خانه فاضلاب زندان لاکان، احداث تصفیه خانه های فاضلاب رشت و نیز مسکن مهر با بیش از ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی و شهر صنعتی رشت با افزون بر ۲۰ درصد پیشرفت فیزیکی می باشد.

نماینده عالی دولت در گیلان با اشاره به اقدامات انجام شده برای راه اندازی اسکله چمخاله در دولت سیزدهم اضافه کرد: ‌این اسکله آماده بهره برداری و تحویل به بخش خصوصی است.

*تحقق ۹۴ درصدی تعهد اشتغال گیلان

استاندار گیلان در ادامه گفت: تعهد اشتغال استان در سال جاری ۳۲ هزار نفر است که تاکنون‌ ۹۴ درصد تحقق یافته است ضمن اینکه تعهد سال گذشته نیز که ۳۰ هزار شغل بود را در استان بیش از سهمیه تعیین شده محقق کردیم و ۳۶ هزار اشتغال جدید بر اساس رصد سامانه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ایجاد شد.

وی نرخ بیکاری در گیلان را ۶.۲ دهم درصد عنوان کرد و ادامه داد: بیشتر بیکاران، فارغ التحصیلان دانشگاهی هستند که برای رفع مشکل آنان به راه اندازی شرکت های دانش بنیان توجه ویژه شده است.

عباسی با بیان اینکه اشتغال، مسکن و افزایش تولید سرلوحه کار دولت است، اظهار کرد: ما به عنوان نماینده دولت در استان موظفیم تا شعار سال را به درستی اجرا و محقق کنیم از این رو در بخش اشتغال، زنجیره تولید که منجر به اشتغال پایدار خواهد شد، مورد توجه است.

وی در ادامه درباره ساخت مسکن برای متقاضیان در استان بیان کرد: ۱۲۰ هزار متقاضی طرح ملی مسکن در گیلان ثبت نام کرده بودند که حدود ۲۸ هزار نفر تایید شدند و حدود هشت هزار و ۵۰۰ نفر نیز تا کنون سهم آورده خود را تامین کرده اند.

نماینده عالی دولت در گیلان خاطرنشان کرد: در بخش جوانی جمعیت هم تا کنون ۲۵۰ واحد در اختیار خانواده های دارای سه فرزند و بالاتر قرار گرفته و کار همچنان برای بقیه خانوارهای دارای شرایط در حال انجام است.

وی در ادامه سخنانش با اشاره به ظرفیت های کشاورزی گیلان در تولید محصولات مختلف اعم از برنج، چای، بادام‌ زمینی، مرغ، کیوی، عسل و آبزیان اظهار کرد: در برخی از محصولات راهبردی گیلان جایگاه ویژه ای در کشور دارد که از جمله آنها چای و برنج است.

عباسی تصریح کرد: در موضوع برنج دولت برای حمایت از برنجکاران تسهیلاتی را برای خرید توافقی این محصول در نظر گرفته است.

*مجلس قوی نیازمند مشارکت بالای مردم در انتخابات است

نماینده عالی دولت در ادامه با اشاره به برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری در ۱۱ اسفندماه امسال‌ گفت: مجلس قوی نیازمند مشارکت بالاست، دولت و کشور قوی باید مجلسی توانمند و کارآمد داشته باشد.

وی با اشاره به جایگاه مهم مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: نقش و جایگاه مجلس در سرنوشت و آینده جامعه بسیار مهم است از این رو مجلس شورای اسلامی و مشارکت مردم در انتخابات اهمیتی ویژه دارد.

استاندار گیلان با بیان اینکه تمهیدات لازم برای برگزاری انتخابات ۱۱ اسفندماه در استان انجام شده است، افزود: چهار راهبرد رهبرمهمظ انقلاب در انتخابات شامل مشارکت؛ امنیت، سلامت، رقابت محور عمل است.

وی با اشاره به تلاش دشمنان برای دلسرد کردن مردم اظهار کرد: مردم کشورمان همواره در تمام عرصه ها از جمله انتخابات پرشور حضور یافته اند و اینبار نیز با مشارکت گسترده بار دیگر دشمنان را ناامید خواهند کرد.

وی همچنین با گرامیداشت ایام الله دهه مبارک فجر بیان کرد: دهه فجر یادآور دوران پیروزی انقلاب اسلامی و رهایی مردم ایران از سلطه و سیطره بیگانگان است.

  • منبع خبر : استانداری گیلان