نهاده‌های دام و طیور با چند برابر قیمت به‌دست تولیدکننده می‌رسد
نهاده‌های دام و طیور با چند برابر قیمت به‌دست تولیدکننده می‌رسد
عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس با انتقاد از سیاست‌های دولت در بخش تأمین نهاده‌ دام و طیور گفت: به دلیل عدم هماهنگی، کشتی‌های حامل نهاده‌های دامی در گمرکات مرزی معطل مانده‌اند.

عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس با انتقاد از سیاست‌های دولت در بخش تأمین نهاده‌ دام و طیور گفت: به دلیل عدم هماهنگی، کشتی‌های حامل نهاده‌های دامی در گمرکات مرزی معطل مانده‌اند.

سید کاظم دلخوش اباتری در جمع خبرنگاران ضمن انتقاد از سیاست‌های دولت در بخش تأمین و عرضه نهاده‌های مورد نیاز دام و طیور اظهار داشت: با اینکه نهاده‌های دام و طیور با ارز دولتی وارد کشور می‌شوند اما با چند برابر قیمت به تولیدکننده فروخته می‌شود و مقصر آن هم خود دولت است.

عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس نشست با جهاد کشاورزی، دانشگاه‌ها، دولت و سازمان برنامه و بودجه برای تصویب قوانین حمایتی را مورد اشاره قرار داد و عنوان کرد: در سال‌های گذشته به ویژه در قانون برنامه توسعه هرچه که به بخش حمایت از صنعت دام و طیور و حتی در بحث بیماری‌های این‌ها مربوط می‌شد قوانینی را مصوب کردیم.

دلخوش اباتری، گیلان را استانی کشاورزی که از مزیت پرورش و تولید دام و طیور هم برخوردار است تلقی کرد و با بیان اینکه مجلس آماده هرگونه حمایت از این حوزه‌ها است تصریح کرد: بخشی از مشکلات حوزه دام و طیور گیلان مانند عدم تخصیص ارز دولتی یا عدم توجه جدی به این بخش‌ها کشوری است و به استان مربوط نمی‌شود.

نماینده مردم صومعه‌سرا در مجلس وزارت جهاد کشاورزی را وزارتخانه‌ای مادر که از بخش‌های مختلف تشکیل شده و مردم بسیار زیادی هم در همین حوزه ارتزاق می‌کنند خواند و ابراز داشت: منابع بودجه کشور وقتی کم باشد قطعاً اولویت‌ها زیاد مورد توجه قرار نمی‌گیرد البته ما پیشنهادات لازم را به دولت ارائه می‌دهیم.

وی جلوگیری از واردات برنج، حمایت از دام و طیور را از جمله موضوعاتی که به شکل ویژه در دستور کار مجلس است اعلام کرد و گفت: با توجه به قیمت دام و طیور و مشکلات اقتصادی، مردم به شدت در فشار هستند از طرفی یکی از نگرانی‌های ما این است که نهاده‌های دامی به خوبی تأمین شود و در اختیار تولیدکنندگان قرار گیرد.

نماینده مردم صومعه‌سرا در مجلس اعطای ارز دولتی برای واردات نهاده‌های دامی را در راستای حمایت از کشاورزان و بهره‌برداران مورد تأکید قرار داد و بیان داشت: وقتی چند کشتی حامل خوراک دام و طیور نهاده‌های این‌چنینی در مرز کشور معطل می‌ماند آسیب‌های فراوانی از جمله کاهش کیفیت کالا و فاسد شدن محموله‌ها به بار می‌آید.

دلخوش اباتری استفاده از نهاده‌های فاسد شده که بر کیفیت مرغ تولیدی در مرغداری‌های کشور تأثیر منفی گذاشته و برای سلامتی مردم هم بسیار خطرناک است را مورد توجه قرار داد و افزود: وقتی به دلیل معطل شدن کالا در گمرکات به دام و طیور خوراکی داده شود که آن کیفیت اولیه را ندارد همه دچار مشکلات می‌شوند.

عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس تناقض در قیمت عرضه نهاده‌های دام و طیور در کشور را برخلاف آن‌چه که مجلس مصوب کرده است مورد انتقاد قرار داد و خاطرنشان کرد: وقتی ما می‌گوییم ارز دولتی برای واردات نهاده دام و طیور تخصیص داده شود کالای وارد شده نباید در شرایط فعلی به ۶ یا ۷ برابر قیمت اولیه در بازار عرضه شود.

وی با بیان اینکه نمایندگان از رئیس سازمان برنامه و بودجه خواستند که از محل قانون هدفمندی یارانه‌ها یا خود بودجه به بخش تأمین نهاده‌های دام و طیور کمک شود اظهار داشت: وقتی نهاده‌های دام و طیور با نرخ ارز دولتی وارد کشور می‌شوند خود دولت در اینجا مسئول است اما به جای حمایت از تولیدکننده و مردم کالا را به چند برابر قیمت می‌فروشد.

نماینده مردم صومعه‌سرا در مجلس اعطای تسهیلات مناسب به کشاورزان و دامداران را لازم و ضروری خواند و با تأکید بر اینکه زمین مورد نیاز برای کشت علوفه در گیلان وجود دارد اما استفاده نمی‌شود اظهار داشت: امکانات اولیه برای پرورش دهنده طیور و دامدار در گیلان فراهم نیست و عدم تثبیت قیمت گوشت هم آسیب‌هایی را ایجاد کرده است.

دلخوش اباتری عدم استفاده درست از ظرفیت اسمی واحدهای تولید کننده شیر در گیلان را نیز متذکر شد و با بیان اینکه تمام مشکلات و کم و کسری‌ها در بخش تولید دام و طیور به علت اجرای ضعیف قوانین است عنوان کرد: چند ماه است که کشتی‌های حامل نهاده‌های دامی را در مرز معطل گذاشته‌اند در حالی‌که رطوبت موجب آلودگی نهاده می‌شود.

وی عدم هماهنگی بین دستگاه‌ها را دلیل اصلی متوقف کردن محموله‌های بزرگ وارداتی نهاده‌ها و خوراک دام و طیور در گمرکات مرزی کشور دانست و تصریح کرد: با این شرایط گیلان روز به روز موقعیت خود را از دست می‌دهد و حتی مرغداران و دامداران استان واحدهای تولیدی و پرورشی خود را تعطیل می‌کنند.

عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس با تأکید بر اینکه تعطیلی واحدهای تولید مرغ و گوشت در گیلان و فشار مضاعف بر تولیدکنندگان این بخش به ضرر کشور است افزود: گمرک، وزارت جهاد کشاورزی، صنعت و معدن و وزارت اقتصاد باید بنشینند و این مشکلات را حل کنند از طرفی اخیراً رئیس جمهور هم تذکراتی به این دستگاه‌ها داده است.

دلخوش اباتری کمبود خوراک دام در گیلان و تلاش نمایندگان برای حل مشکلات تولیدکنندگان را مورد تأکید قرار داد و ابراز داشت: کشاورزی و پرورش دام و طیور از بخش‌هایی هستند که به جای پیشرفت در حال عقب گرد هستند از طرفی تنها ۵۰ درصد نهاده‌های دام و طیور وارداتی در کشور در حال عرضه است زیرا هماهنگی وجود ندارد.

  • منبع خبر : خبرگزاری تسنیم