سایپا اطلس وارد خط تولید شد
سایپا اطلس وارد خط تولید شد
تصاویر ارسالی از مخاطبان می دهد که تولید اولیه و آزمایشی سایپا اطلس در کارخانه تهران آغاز شده و قرار است تا نمونه های اولیه به مرکز تحقیقات این شرکت ارسال شوند.

با توجه به اینکه هنوز برخی از اجزای اطلس به تولید انبوه و رسمی نرسیده و از سویی معرفی عمومی برای این هاچ بک کراس خانواده X200 سایپا برگزار نشده است، بعضی از قطعات مانند تریم داخلی، چراغ ها، سپرها و… بر روی اطلس های تولیدی نصب نمی شوند. در اصل دلیل تولید این خودروها، آماده سازی اطلس برای انجام برخی تست های تطبیق است و با توجه به سابقه فعالیت خودروسازان در پروژه های جدید، نمی توان این محصولات را معیار نهایی خودروهای هاچ بک کراس اطلس دانست.

اما آن چه که مشخص است، اطلس عضو جدید خانواده X200 خواهد بود و در بحث نمای ظاهری و اجزای جانبی خودرو، شباهت بسیاری به محصولاتی چون کوییک، ساینا، تیبا و تیبا ۲ دارد. برخی کارشناسان سایپا اطلس را نمونه ای فیس لیفت و ارتقا یافته از کوییک می دانند. با توجه به تصاویر بخش عقب خودرو می توان شباهتی را میان خطوط طراحی جدید سایپا و رنو مشاهده کرد.

مشخصات فنی سایپا اطلس چگونه است؟
سایپا اطلس در نسخه پایه ( اطلس S ) به پیشرانه ۱۴۹۷ سی سی تنفس طبیعی مجهز است و در ساختار این پیشرانه ۴ سیلندر و ۸ سوپاپ دیده می شود. این پیشرانه که M15GSI نام دارد، نسخه جدید و ارتقا یافته پیشرانه کوییک، ساینا و تیبا است و برخی ویژگی های جدید در آن دیده می شود. خروجی دود موتور M15GSI نسبت به M15 متفاوت است و از نوع استیل ( هدرز ) به حساب می آید. همچنین سر سیلندر این پیشرانه ارتقا یافته متفاوت از نمونه پایه بوده و پاشش سوخت و جرقه زنی هم در M15GSI تغییراتی را داشته است. رینگ های پیشرانه جدید سایپا هم نسبت به M15 معمولی تقویت شده و می تواند عملکرد بهتری را در طولانی مدت از خود نشان دهد. از دیگر تغییرات اعمال شده برای پیشرانه M15GSI ، استفاده از دریچه گاز برقی به صورت استاندارد است.

اما یکی از اصلی ترین تغییرات قابل مشاهده در موتور M15GSI سایپا و مگا موتور، تجهیز این پیشرانه به سامانه VVT یا همان زمان بندی متغییر سوپاپ های سوخت است. همچنین در موتور M15GSI از بالانسر بهبود یافته ای نسبت به M15 معمولی استفاده شده است. موتور M15GSI می تواند تا ۱۳۵ نیوتن متر گشتاور را با قدرت ۸۸٫۴۴ تا ۸۹٫۷۲ اسب بخار تولید کند. البته به گفته مهندسان مگا موتور و سایپا، فعلا این ویژگی ها مربوط به نسخه های اولیه پیشرانه M15GSI است و می توان در نسخه تجاری با توجه به نوع خودرو، قدرتی در بازه ۸۹ تا ۹۴ اسب بخار را با گشتاور ۱۳۵ تا ۱۳۸ نیوتن متر از این پیشرانه دریافت کرد. توان خروجی پیشرانه M15GSI گروه خودروسازی سایپا شباهت زیادی را در بحث توان نامی و نوع عملکرد با پیشرانه N4 کمپانی فیات دارد. موتور سری N4 فیات ۱۳۳۲ سی سی حجم دارد و با توجه به نوع فناوری های موجود در آن، به عنوان یک پیشرانه ۴ سیلندر و ۸ سوپاپ ۹۵ الی ۱۰۸ اسب بخار را با گشتاور ۱۳۴ الی ۱۳۸ نیوتن متر تولید می کند. استاندارد آلایندگی این پیشرانه که بر روی سایپا اطلس S نصب می شود، از نوع یورو ۵ بوده و تطبیق لازم را با استانداردهای جاری کشور دارد.

آن طور که گفته می شود، در نسخه های کامل تر و قوی تر سایپا اطلس از پیشرانه هایی با قدرت ۱۰۵ تا ۱۱۷ اسب بخار استفاده خواهد شد و ساختار ۱۶ سوپاپ هم به پیشرانه این خودرو اضافه می شود.

امکانات سایپا اطلس چگونه است؟
با توجه به سیاست های سایپا، محصولات این خودروساز در تیپ های فنی و آپشنی مختلف به بازار عرضه می شوند و بدیهی است که اطلس در جایگاه یک محصول جدید، با تیپ های S، G و… به خط تولید سایپا بپیوندد. همچنین این احتمال وجود دارد که مانند فرایند عرضه شاهین، سایپا در گام نخست نمونه فول دنده ای اطلس را تولید کند و سپس نسخه های ساده تر و یا اتوماتیک را به بازار بفرستند. برخی منابع آگاه می گویند که امکانات سایپا اطلس در نسخه فول دنده ای عبارت است از:

دو کیسه هوا SRS

فرمان کمکی برقی

تهویه اتوماتیک

نمایشگر لمسی

رهیاب ماهواره ای

اتصال هوشمند خودرو

استارت دکمه ای

کروز کنترل

محدود کننده سرعت

دوربین و سنسور پارک عقب

سنسور نور

رینگ آلومینیومی

تریم داخلی چرم و پارچه

صندلی های ایزوفیکس

چراغ روشنایی روز

سامانه ورود بدون کلید

سامانه راهنما و تعویض دنده GSI

سنسور باد لاستیک

شیشه ها و آینه های برقی

ترمز ABS – EBD – BAS

سامانه BCM

قیمت اطلس چقدر است؟
باید توجه داشت که تمام این اطلاعات از منابع غیر رسمی در اختیار رسانه ها قرار گرفته و برای همین نمی‌توان تا زمان رونمایی، اطلاعات دقیقی را مورد سایپا اطلس به مخاطبان اعلام کرد. همچنین بحث قیمت اطلس هم در راستای این موضوع بوده و معلوم نیست که چه بهایی برای اطلس S و اطلس G در نظر گرفته می شود. اما پیش بینی ها بر این است که قیمت سایپا اطلس در نسخه پایه تا ۱۵ درصد فراتر از کوییک S باشد.

  • منبع خبر : آخرین خبر